top of page

Çocuklarımıza Dil Eğitimlerinde Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Güncelleme tarihi: 29 Ağu 2021

Araştırmalar, evde ebeveynlerle birlikte İngilizce pratik yapmanın çocuğun özgüvenini ve motivasyonunu artırabileceğini gösteriyor. Bu da daha iyi bir sınıf başarısına ve test sonuçlarına yol açar.

Çocuğunuzun ilerlemesine yardımcı olmak için bu dokuz ipucunu deneyin. Aşağıdaki tüm ipuçları İngilizce ya da ana dilinizde takip edilebilir.


1) Çocuğunuzun İngilizce öğrenirken eğlenmesine yardımcı olun

İngilizce öğrenmek eğlencelidir. Çocuğunuzu çok zorlamamaya çalışın ve İngilizce oyun oynamasına ve eğlenceli aktiviteler yapmasına izin verin. Çocuğunuz İngilizce öğrenmekten ne kadar zevk alırsa, o kadar çok çalışır ve bu da daha iyi sonuçlar elde etmesini garanti eder.


2) Çocuğunuzu bilgisayar oyunları oynamaya teşvik edin

Çocuğunuzu kelime ve gramer (dil bilgisi) oyunları oynamaya teşvik edin. Bunlar, çocuğunuzun derslerde öğrendiklerini pekiştirir ve gramer, kelime bilgisi ve ses bilgisini eğlenceli bir yoldan çalışmalarına olanak sağlar.


3) İnternet'i kullanın

Çocuğunuzun İnternet'teki etkileşimli internet sitelerine erişmesine yardımcı olun. Özellikle küçük öğrenciler için, çocuğunuzun sınıfta öğrendiği dili gözden geçirmesine, dil oyunları oynamasına ve ilginç konuları araştırmasına yardımcı olacak birçok ücretsiz internet sitesi vardır. Örneğin, çocuğunuzun ilgisi olan konuları onun yaş grubuna uygun bir siteden İngilizce okumaya ya da yine yaşına uygun videolardan bu konular hakkında bir şeyler izlemeye teşvik edebilirsiniz.


4) Olumlu bir öğrenme ortamı yaratın

Çocuğunuzla birlikte doğal ışıkla iyi aydınlatılmış, rahatsız edilmeyeceği, kalem, kağıt, silgi gibi ihtiyaç duyacağı tüm malzemelere kolaylıkla ulaşabileceği sessiz bir çalışma ortamı yaratın.


5) Çocuğunuza nasıl düzenli olacağını öğretin

Çocuğunuzla düzenli olmanın ve bir rutin oluşturmanın önemi hakkında konuşun. Bu, onların hem sınıfta hem de hayatlarının diğer alanlarında daha başarılı olmalarına yardımcı olacaktır.


6) Çocuğunuzun hazır olmasına yardımcı olun

Çocuğunuzu ev ödevine veya test hazırlığına mümkün olduğunca erken başlaması için teşvik edin. Bu şekilde, stresli veya endişeli olmayacaklar ve daha iyi sonuçlar alacaklar.


7) Çocuğunuza ev ödevi / tekrar konusunda yardım edin

Ev ödevi veya tekrar için düzenli bir zaman ayarlayın. Bu süre zarfında, çocuğunuzun yardıma ihtiyac duyması halinde hazır bulunmaya çalışın, ancak doğrudan cevap vermekten kaçının. Bunun yerine, çocuğunuzun problemi daha küçük, daha yönetilebilir aşamalarda çözmesine yardımcı olacak sorular sorun.


8) Çocuğunuzla birlikte okuyun

Çocuğunuza her gün kitap okuyun ve onun da size okuması için teşvik edin. Okurken hikaye hakkında sorular sorun, ör. "Külkedisi neden baloyu terk etmek zorunda kaldı?" Çocuğunuza okumak İngilizceye olan ilgisini artırır ve kelime hazinesini geliştirir.

Eğer çocuğunuz kendi başına okuyabilecek bir yaştaysa aynı kitabı okuyabilir ve bu kitap hakkında birbirinize sorular sorup tartışabileceğiniz bir gün belirleyebilirsiniz.


9) Çocuğunuza günü hakkında sorular sorun

Çocuğunuza gün içinde gördükleri, dinledikleri ve dokundukları hakkında sorular sorun. Günleri hakkında konuşmak, çocuğunuzu sınıfta başarılı olmaya teşvik edecek ve motive edecektir.


Kaynak: Oxford University Press


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page